format .docx
format .pdf
Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii komputerowych przyczynia się
do powstania nowej formy organizacji życia społecznego, określanej terminem ?Globalne Społeczeństwo Informacyjne?. Oznacza to zależność ludzkiej aktywności zawodowej
od maszyn(technologii multimedialnych) w stopniu globalnym oraz zmianę statusu pracy. Pojawia się problem eliminacji człowieka jako siły roboczej przez nowe technologie nie tylko w zakresie pracy fizycznej, ale także umysłowej, w której zastępuje go komputer. Człowiekowi pozostanie praca ?nierutynowa? ? twórcza. Z tego powodu umiejętnością niezbędną do rozwoju osobowego jest wiedza ? duchowa siła ludzkiego działania oraz przetwarzania rzeczywistości, stanowiąca wartość ekonomiczną, wyrażającą się najpełniej
w tworzeniu nowych technologii. Praca twórcza oznacza szeroko rozumianą edukację ludzi oraz programowanie komputerów. W konsekwencji ulega przeobrażeniu system funkcjonowania człowieka na globalnym rynku pracy. O wydajności pracownika i jego zatrudnieniu decydować będą: kreatywność, komunikatywność, interdyscyplinarność, samodzielność.
Kreatywność oznacza specyficzną postawę twórczą, pełnego zaangażowania intelektualnego. Ma ona podstawę w zdolności człowieka do doskonalenia siebie przez doskonalenie otoczenia, a wynika z wszechstronnego i indywidualnego wykształcenia.
Komunikatywność oprócz skutecznego interpersonalnego porozumiewania
się wymaga otwarcia się na inne kręgi kulturowe, gdyż praca w sieci internetowej, gdzie zanikają wszelkie bariery geograficzne.
Interdyscyplinarność stanowi zasadnicza zmianę dotychczasowych wymagań. Polega na znajomości wiedzy z różnych dziedzin i możliwości podjęcia współpracy z innymi specjalistami. Podstawą uniwersalności wiedzy staje się wiedza mądrościowa( wyjaśniająca), polegająca na poznaniu otaczającego świata w aspekcie odkrycia jego zasad i przyczyn. Wiedza to pogłębia wiedzę o człowieku oraz otaczającej go rzeczywistości, co pozwala opisać jego funkcjonowanie i aktywność zawodową.
Samodzielność rozumiana jest zarówno jako samodzielne stawianie problemów,
a także jako samodyscyplina, a więc wywiązywanie się z powierzonych zadań bez konieczności kontroli z zewnątrz.
Pojawia się nowa forma wykonywania pracy ? telepraca, rozumiana jako praca świadczona zdalnie przez media elektroniczne. Ułatwieniem jest miejsce pracy, gdyż może być to mieszkanie pracownika wyposażone w komputer i łącze internetowe. Mówi się też
o ruchomym biurze wyposażonym w telefon komórkowy i przenośny komputer
z bezprzewodową karta sieciową. W telepracy wyróżnia się dwa typy usług: informacyjne
i komunikacyjne. Tworzenie informacji stanowi podstawę pracy dziennikarza, prawnika, księgowego, informatyka. Usługi komunikacyjne są bazą działań telemarketingowych.
Brak związania z miejscem pracy, mobilność pracownika, wpływa na jego kreatywność. Może współpracować z wieloma pracodawcami na całym świecie. Z drugiej strony powstają tak zwane globalne przedsiębiorstwa, oparte na współpracy samodzielnych pracowników. Ostatecznie zaciera się podział na pracodawców i pracowników, na rzecz funkcjonowania specjalistów wykonujących określone usługi.
Barbara Rodziewicz - Doradca zawodowy
Laboratorium ECDL |
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi |
|
![]() |
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych |
![]() |