Uszkodzenie słuchu
Osoby z wadą słuchu są bardzo różne. Różnią się między sobą nie tylko dojrzałością społeczną opanowaną w większym lub w mniejszym stopniu, ale także tym, że jedni "trochę" mówią, a inni wcale. Jedne osoby noszą aparat słuchowy i twierdzą, że pomaga im słyszeć,
a drudzy chowają go głęboko do szuflady, wstydzą się go nosić lub twierdzą, że nie odnoszą żadnych korzyści. Każda osoba z wadą słuchu ma w różnym stopniu zachowane resztki słuchowe, od których zależy rodzaj aparatu słuchowego.
Wśród osób z wadą słuchu rozróżniamy osoby, które mają uszkodzenie słuchu
w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim.
Jest to też grupa, w której panuje duże bezrobocie, osoby te na ogół utrzymują się
z niskich rent.
- Uszkodzenie słuchu w stopniu lekkim (jest to ubytek słuchu powyżej 20 do 40 decybeli) (należy pamiętać, że uszkodzenie słuchu do granicy 20 decybeli nie kwalifikuje się do patologii słuchu) - osoby mające taki stopień uszkodzenia tak naprawdę funkcjonują w społeczeństwie jak osoby słyszące, proces nabywania mowy jest u nich prawie taki sam jak u słyszących osób, mogą mieć tylko czasem problemy z prawidłową identyfikacją poszczególnych trudnych głosek oraz ze słyszeniem w hałasie. Niektóre osoby z takim stopniem uszkodzenia - korzystają z aparatów słuchowych. Wykorzystuje się tu tzw. "lekkie" aparaty słuchowe typu zausznego, aparat słuchowy wewnąrzuszny lub kanałowy. Osoby funkcjonujące w taki sposób nazywamy - lekko niedosłyszącymi.
- Uszkodzenie słuchu w stopniu umiarkowanym (jest to ubytek słuchu powyżej 40 do 70 decybeli) - wiele osób o takim stopniu uszkodzenia słuchu nosi aparaty słuchowe. Tu też stosuje się tzw. aparaty słuchowe "lekkie". Jeśli chodzi o mowę u tych osób - to często występują w niej wady jak np. powtarzanie nieprawidłowo słyszanych dźwięków. Osoby takie zazwyczaj próbują swoich sił w szkołach masowych, choć nie zawsze kończy się to sukcesem. Osoby takie nazywamy słabosłyszącymi lub niedosłyszącymi.
- Uszkodzenie słuchu w stopniu znacznym (jest to ubytek słuchu powyżej 70 do 90 decybeli) - osoby z takim stopniem uszkodzenia mają uniemożliwione słyszenie i rozumienie mowy bez zastosowania aparatów słuchowych. Osoby takie noszą tzw. "mocniejsze" aparaty słuchowe. Uczą się w szkołach integracyjnych lub w szkołach dla niedosłyszących. Mowa u tych osób ma dużo wad, często jest zniekształcona, występuje nieprawidłowa artykulacja, nieprawidłowy akcent, itd.
- Uszkodzenie słuchu w stopniu głębokim (jest to już ubytek słuchu powyżej 90 decybeli) - osobom z takim uszkodzeniem słuchu trudno jest zrozumieć mowę innych osób, nawet kiedy mają aparat słuchowy. Przy zastosowaniu aparatów słuchowych osoby te mogą jedynie "częściowo" usłyszeć dźwięki. Wskazane jest tu zastosowanie tzw. "mocniejszych" aparatów słuchowych.
Osoby z uszkodzeniami słuchu w stopniu znacznym i głębokim nazywamy funkcjonalnie głuchymi lub niesłyszącymi.
Elżbieta Grzesiuk - Tłumacz języka migowego
Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20161381, aktualnie
przegląda ją 8 osób.