Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

Czym są umiejętności?

   Coraz częściej zdarza się, że osoby szukające pracy są proszone, na pierwszym etapie rekrutacji, o wypełnienie specjalnie przygotowanej przez pracodawcę ankiety. Zdaniem wielu osób przeprowadzających takie testy ? to właśnie odpowiedzi na ich pytania, a nie list motywacyjny czy CV ? mogą służyć wyłonieniu najciekawszej, najbardziej odpowiedniej do przygotowanego stanowiska kandydatury. Właśnie dlatego klienci zgłaszający się do Agencji Zatrudnienia dla Osób Niepełnosprawnych coraz częściej pytają o to, w jaki sposób wypełniać takie dokumenty, jak rozumieć przyjmowane tam sformułowania. Spróbujmy skoncentrować się na jednym z pytań: "proszę wymienić swoje umiejętności".
   W literaturze związanej tematycznie z problemem rozwoju zawodowego często pojawiają się trzy pojęcia: "umiejętność", "kwalifikacje" i "kompetencje". Na pierwszy rzut oka wydaje się, że te trzy słowa są synonimami. Ja jednak chciałabym określić bliżej i dokładniej ich znaczenie, a nawet wskazać na różnice w odczytywaniu znaczenia tych słów. Chodzi przecież o to, aby móc możliwie precyzyjnie określić czy nawet zareklamować siebie.
   Skoncentruję się na pierwszym z wymienionych wyrażeń. Według Słownika Pedagogiki Pracy ? czynność, którą wykonujemy jest naszą umiejętnością. ( W. Okoń, Słownik pedagogiczny, Warszawa 1975). A więc każde nasze działanie, zarówno związane z życiem zawodowym, jak i wypełnianymi na co dzień obowiązkami, jest już jakąś umiejętnością ( ważne szczególnie dla osób, które wypełniając w różnorakich ankietach rubrykę "umiejętności", stawiają kreskę). Patrząc na to pierwsze, dość ogólne wyjaśnienie - można poczynić uwagę, że umiejętność to pojęcie szersze od "kwalifikacji", ale węższe, niż "kompetencje".
   Umiejętności można kształcić dzięki realizowaniu swoich zainteresowań i pasji. Jeżeli mamy jakiś talent, to powinniśmy starać się nabyć umiejętność, czyli zdolność do wykonywania jakiejś pracy. Uzyskamy wtedy nie tylko doświadczenie, ale też sprawność. Opracujemy ekonomiczne i satysfakcjonujące nas metody. Wreszcie ? możemy zostać uznani za ciekawszego lub bardziej perspektywicznego pracownika.
   Prawdziwa umiejętność polega na posiadaniu wprawy w robieniu tego, co jest nam potrzebne do funkcjonowaniu życiowym, w wykonywaniu określonego zawodu. Właśnie dlatego psychologowie podzielili umiejętności na dwie podstawowe grupy: podstawowe i specyficzne. Wśród pierwszych - wyróżniamy te, które mogą przysłużyć się do pozytywnego funkcjonowania w życiu społecznym, na przykład: podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów; twórcze i krytyczne myślenie; empatia i samoświadomość; komunikatywność i łatwość w tworzeniu i utrzymaniu dobrych relacji z innymi; wreszcie ? radzenie sobie z emocjami i stresem. Natomiast umiejętności specyficzne, mówiąc ogólnie, umożliwiają nam radzenie sobie z trudnościami i zagrożeniami.
   Do podstawowych umiejętności zawodowych można zaliczyć na przykład: maszynopisanie, obsługę komputera, prawo jazdy, znajomość języków obcych, obsługę kasy fiskalnej czy urządzeń biurowych. Często jednak na te cechy są uwzględnione w osobnych miejscach w ankietach rekrutacyjnych.
   Wypełniając jakiekolwiek dokumenty aplikacyjne warto zastanowić się głębiej nad tym, co można i co warto wpisać. Należy jednak pamiętać, aby zbytnio nie przechwalać się, nie pisać rzeczy na wyrost ? każda umiejętność, wcześniej czy później - zostanie sprawdzona.

Specjalista ds. rozwoju zawodowego
Dorota Zielińska - Dryl

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 09.12.2020r.
Stronę odwiedzono 20161477, aktualnie przegląda ją 7 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON