Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

(Nie)Pełnosprawni w pracy - Wywiad z panią Anną

Zapraszamy do cyklu wywiadów, w których będziemy przedstawiać Państwu historie osób, które aktywnie realizują się zawodowo.

Pani Anna, jej dzień wypełniają zarówno obowiązki służbowe, domowe, jak również czerpie radość i siłę z treningów siłowych oraz cardio. Bardzo lubi słuchać polskiej muzyki oraz robótki ręczne.

Aleksandra Surma (trener pracy): Pani Anno, czym dla Pani jest niepełnosprawność?

Pani Anna: Niepełnosprawność jest dla mnie trwałym lub czasowym uszczerbkiem na zdrowiu, ograniczeniem w wykonywaniu codziennych czynności.

A.S.: A jak Pani postrzega swoją niepełnosprawność?

P A: Moja niepełnosprawność nie utrudnia mi w żadnym stopniu funkcjonowania, ponieważ na chwilę obecną mój stan zdrowia jest ustabilizowany. Nie była to oczywiście łatwa droga, by wrócić do sprawności pozwalającej na nowo cieszyć się z każdego dnia, ze stawianych wyzwań, by czuć się na tyle zdrową, by uwierzyć, że każdy kolejny dzień przynosi szansę na lepsze jutro. Oczywiście liczę się z tym, że moje zdrowie może ulec zmianie, pogorszyć się, dlatego też staram się walczyć o utrzymanie formy i sprawności.

A.S.: Czy spotkała się Pani z trudnymi sytuacjami, które były spowodowane Pani niepełnosprawnością?

P A: Tak, kiedy następowały fazy ostrego epizodu, podczas których traciłam zdolność racjonalnego myślenia, odbioru rzeczywistości. Mimo, że wydawało mi się, że sobie radzę w codziennym  funkcjonowaniu, z perspektywy czasu, pamięci o tym co się wydarzyło wiem, że każdy kolejny dzień bronienia się przed wizytą u specjalisty posuwał mnie ku przepaści, z której mogłam nigdy nie wrócić.

A.S.: A jak Pani uważa, czy można walczyć ze stereotypami dotyczącymi niepełnosprawności?

P A: Uważam, że należy wręcz walczyć ze stereotypami, że niepełnosprawność uniemożliwia sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Stawiane bariery niejednokrotnie skreślają człowieka z listy osób zdolnych do podjęcia stawianych celów. Myślę, że zamiast szacować wartość człowieka, należy ją zaakceptować, zaakceptować niepełnosprawność, by móc cieszyć się ze wspólnie spędzonych chwil.

A.S.: Pani Anno, czym dla Pani jest praca? Jaką ma dla Pani wartość i dlaczego aktywność zawodowa jest ważna?

P A: Praca jest dla mnie nie tylko uczciwą  formą zdobycia funduszy na utrzymanie, ale  także czasem spędzonym na utrzymaniu zdrowia, komfortu psychicznego. Jest profilaktyką zdrowia umożliwiającą kontakt z ludźmi, budowaniem poczucia własnej wartości w sytuacjach wymagających podejmowania kluczowych decyzji. Wartości pracy nie można zmierzyć żadną miarą, ale zdecydowanie można oszacować straty z powodu jej braku. Jej wartość można określić mianem potrzeby własnej realizacji, spełniania się w życiu społecznym. Dlatego tak ważna jest aktywność zawodowa umożliwiająca czerpanie korzyści finansowych oraz zdrowotnych dla ciała i umysłu.

A.S.: Pani Anno, czy może Pani powiedzieć gdzie Pani uzyskała zatrudnienie i na jakim stanowisku Pani pracuje?

P A: Zatrudnienie otrzymałam w firmie prowadzącej telefoniczną rejestrację pacjentów do poszczególnych gabinetów lekarskich oraz badań z tym związanych,. Jest to firma, która pozwala sprawnie nadzorować funkcjonowanie placówki służby zdrowia.  Pracuję jako telefoniczna rejestratorka medyczna.

A.S.: A co najbardziej podoba się Pani w miejscu pracy?

P A: Lubię kontakt z ludźmi, satysfakcjonuje mnie możliwość sprawnego przeprowadzenia procesu rejestracji uwzględniającego napięte terminy. pomoc w zorganizowaniu płynnego czasu pracy lekarzy, którzy cenią sobie porządek również w tym aspekcie.

A.S.: Czy wiąże Pani swoją przyszłość z obecnie wykonywanym zawodem?

P A: Tak, mam nadzieję, że będę mogła zostać dłużej w moim obecnym miejscu pracy. Chciałabym uczestniczyć w procesie jeszcze większego wzrostu firmy, realizować określone  cele, móc podnosić swoje kompetencje szkoląc się w nowym kierunku. 

A.S.: Pani Anno, a czy problemy zdrowotne wpływają na wykonywaną przez Panią pracę?

P A: Na chwilę obecną cieszę się zdrowiem, które w pełni pozwala czerpać korzyści z pracy i życia. Cieszę się każdym dniem i trzymam nadziei, że najgorsze mam już za sobą.

A.S.: A jak odbierana była niepełnosprawność w trakcie poszukiwania pracy?

P A: Nigdy nie napotkałam na swojej drodze, w dążeniu do uzyskania zatrudnienia, barier związanych z niepełnosprawnością. Nie padały trudne, niewygodne pytania, które mogłyby wytrącić mnie z pewności, że stanowisko na które aplikuję jest tym, na którym odbuduję swoją pewność, że jestem w stanie osiągnąć znacznie więcej. Pomimo choroby, która doprowadziła mnie do upadku mojego "ja", wstanę z kolan i pójdę dalej z uniesioną do góry głową.

A.S.: Jakie bariery napotkała Pani podczas poszukiwania zatrudnienia?

P A: Miałam to szczęście, że nie napotkałam na żadne przeszkody  związane z niepełnosprawnością podczas poszukiwania pracy. Oczywiście innego typu bariery, takie jak np. brak odpowiednich kwalifikacji, były częścią umożliwiającą dokonywanie właściwych decyzji w wyborze ofert pracy.

A.S.: Pani Anno, a skąd dowiedziała się Pani o działalności o Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi? Co skłoniło Panią do podjęcia współpracy z nami?

P A: Z Internetu dowiedziałam się, że są prowadzone szkolenia komputerowe. Uważam, że warto szlifować swoje umiejętności, uczyć się nowych rzeczy w tej dziedzinie, ponieważ jest ona dziś nieodłącznym elementem życia człowieka. Nie ukrywam również, że poszukiwałam pracy. Były to zatem dwa podstawowe bodźce skłaniające mnie, by podjąć współpracę  z Agencją.

A.S.: Jak ocenia otrzymane wsparcie ze strony Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi?

P A: Jako bardzo pomocne, w miłej atmosferze. Były to w pełni wykorzystane dni na praktykę, odkrywaniu korzyści płynących ze sprawnej obsługi programów komputerowych. Poza tym były to dni spędzone z osobami posiadającymi duże poczucie humoru, które na długo pozostaną w pamięci. Należy tu oczywiście wspomnieć o Agencji jako pośrednictwie pracy, w którym również nie brakuje kontaktu z potencjalnym pracodawcą, z możliwością podjęcia zatrudnienia oraz zdobyciu nowych kwalifikacji.

A.S.: Pani Anno, czy uważa Pani, że wsparcie asystenta osób niepełnosprawnych jest potrzebne?

P A: Tak. Asystent osób niepełnosprawnych jest osobą, która pomaga osobie z pewnymi ograniczeniami dotrzeć do poszczególnych urzędów, zrobić zakupy, pomaga sprawnie załatwić wszystkie sprawy związane z życiem dnia codziennego. Taki asystent niejednokrotnie jest jedyną osobą, która może i chce pomóc.

A.S.: Czy uważa Pani, że niepełnosprawni korzystają z pomocy wolontariuszy?

P A: Osobiście nigdy nie korzystałam z pomocy wolontariuszy oraz nie znam osób, które otrzymują taką pomoc. Opierając się więc  jedynie na przypuszczeniach, mogę wnioskować, że tak jest. Pomoc w robieniu zakupów bowiem lub wyjście na spacer np. z osobą poruszającą się na wózku, jest niewątpliwie bezcennym dla tych osób wsparciem dającym nadzieję, że w razie konieczności, potrzeby, nie są pozostawieni samym sobie.

A.S.: Pani Anno, dziękuję za udział w wywiadzie.  Życzę Pani wielu sukcesów!

P A: Dziękuję. Bardzo miło wspominam czas spędzony podczas szkolenia, rozmowy z osobami dbającymi o pomoc w  zdobyciu zatrudnienia. Spotkania ze specjalistami, ich wskazówki, zarówno te zdalne, jak i stacjonarne, okazały się bardzo kluczowe podczas całego mojego procesu zdobywania pracy. Korzystam z tej wiedzy po dziś dzień.

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19706404, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON