Logo EFS

Szanowni Państwo,
Rozpoczęła się rekrutacja do nowych projektów, w ramach których oferujemy bezpłatne usługi m.in.:
psychologa, doradcy zawodowego, prawnika,
a także szkolenia zawodowe wraz ze stypendium szkoleniowym,
staże zawodowe oraz pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy !
Jednocześnienie ze względu na Państwa bezpieczeństwo oraz pracowników,
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi świadczy usługi
w godzinach od 7:00 do 16:00 w formie zdalnej i stacjonarnej.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel.:
81 534-82-90 | 534-032-029 533-485-990
oraz pod adresami email:

praca@ffm.pl

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Do pobrania formularz rejestracyjny do projektów

format .docx

format .pdf

1 procent
zobacz >>>

(Nie)Pełnosprawni w pracy - Wywiad z panią Joanną

Zapraszamy do cyklu wywiadów, w których będziemy przedstawiać Państwu historie osób, które aktywnie realizują się zawodowo

Pani Joanna, mieszka w Lublinie, pracuje w Spółdzielni Socjalnej B2B w Lublinie. Ukończyła studia na kierunku dziennikarstwo oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi, które pomogły jej w pracy zawodowej. Interesuje się dziennikarstwem publicystycznym, jak też modą i fotografią.

                               Pani Joanna


Aleksandra Surma(trener pracy): Czym dla Pani jest niepełnosprawność?

Pani Joanna: Utrudnieniem w życiu. Może nie chorobą, ale utrudnieniem. Jeżeli chodzi o mnie to było to łatwiejsze do przejścia, ponieważ moja niepełnosprawność jest od urodzenia, a nie nabyta w ciągu życia. Dzięki temu było mi o wiele łatwiej przejść cały proces adaptacji z tym związany, jak i też przyzwyczajenia się do schorzenia.

A.S.: Czy niepełnosprawność utrudnia Pani funkcjonowanie w codziennym życiu?

P J : Utrudnia to za dużo powiedziane. Bardziej wpływa na moje życie prywatne, niż zawodowe. W tym momencie pracuję, więc tak naprawdę spełniam się pod względem zawodowym.

A.S.: Czy spotkały Panią trudne sytuacje, które były spowodowane Pani niepełnosprawnością?

P J: Tak - zarówno jak poszukiwałam pracy, jak również w życiu codziennym. Na etapie szkoły podstawowej lub gimnazjum ludzie nie potrafią zrozumieć pewnych sytuacji, nie potrafią się wczuć w sytuację innego człowieka - osoby z niepełnosprawnością, brakuje im empatii. Dzisiaj już przyzwyczaiłam się do tego i nie sprawia mi to większych problemów.

A.S.: Krążą różne stereotypy o osobach niepełnosprawnych. Czy uważa Pani, że te stereotypy trafiają negatywnie w osoby niepełnosprawne?

P J: To też zależy głównie od osoby. Stereotypy zawsze będą krążyły - czy o osobach niepełnosprawnych, czy o innych grupach społecznych. Myślę, że to głównie zależy od osoby, która takie stereotypy głosi i też od osób, do których to dociera. Jest to kwestia indywidualna.  

A.S.: Czym dla Pani jest aktywność zawodowa i dlaczego jest ważna?

P J: Przede wszystkim motywacją. Tym, że trzeba rano wstać, ubrać się, zjeść śniadanie, zastanowić się nad tym co się będzie robić. Jest takim bodźcem do działania. Ważne jest to, aby się spełniać zawodowo i prywatnie. Jest się między ludźmi, co tworzy określone znajomości. Co więcej, aktywność zawodowa pozwala na stosowanie zdobytych umiejętności nabytych w trakcie studiów czy życia codziennego. Jest to motywacja do wychodzenia z domu, żeby coś robić i nie zamykać się w czterech ścianach.

A.S.: Jaką wartość ma dla Pani praca?

P J: Dość sporą. Daje mi niezależność finansową jak również poczucie wartości, że coś robię, że jestem potrzebna, że to co wykonuję jest udokumentowaniem mojej wiedzy i tego czego się nauczyłam.

A.S.: Czy w trakcie poszukiwania pracy napotkała Pani na jakieś bariery?

P J: Jeżeli chodzi o Lublin to myślę, że nadal pojawiają się bariery architektoniczne. Nie każde miejsce pracy jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest poprawa odnośnie tej sytuacji, ale nadal pojawiają się trudności – szczególnie dla osób posiadających problemy ruchowe, jak ja. Nadal powszechne są również stereotypy o osobach niepełnosprawnych, ponieważ zdarzają się osoby, które uważają, że jeżeli pobieramy pieniądze socjalne to już mamy środki na życie, więc nie musimy pracować.

Mimo wszystko uważam, że z roku na rok jest coraz lepiej. Pracodawcy coraz chętniej chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, więc myślę, że prognoza na przyszłość jest pozytywna.

A.S.: Skąd dowiedziała się Pani o Agencji Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi? Co skłoniło Panią do podjęcia współpracy z Agencją?

P J: Z Agencją współpracuje już od czasu ukończenia studiów. O Agencji dowiedziałam się zarówno z Internetu, jak również od znajomych. Myślę, że bieżące działania Fundacji są jak najbardziej potrzebne nie tylko jeśli chodzi o pracę, ale również wsparcie prawnika, doradcy zawodowego, czy też szkolenia i staże.

A.S.: Brała Pani udział w szkoleniach organizowanych przez Agencję. Jak Pani je ocenia?

P J: Szkolenia oceniam bardzo pozytywnie. Były one bardzo potrzebne, ostatnie w jakim uczestniczyłam dotyczyło pracy biurowej z ECDL. Myślę, że zdobyte umiejętności bardzo przydadzą się w pracy biurowej, jak też w życiu prywatnym czy też w innej pracy. Moja obecna praca jest ściśle związana z obsługą komputera, dlatego każdego dnia wykorzystuję zdobytą wiedzę i umiejętności.

A.S.: Czy uważa Pani, że uczestnictwo w szkoleniach pomaga w znalezieniu pracy zawodowej?

P J: Myślę, że jak najbardziej. Nawet jak nie bezpośrednio, to i tak się nic nie traci, a wręcz przeciwnie - zdobywa wiedzę.

A.S.: W ramach wsparcia Agencji Zatrudnienia odbywała Pani również staż. Czy po stażu rozpoczęła Pani pracę na obecnym stanowisku?

P J: Tak, staż zakończyłam wcześniej, ponieważ obecna Pani Prezes otwierała Spółdzielnie Socjalną i potrzebowała pilnie pracownika. Myślę, że czas stażu był dla mnie swego rodzaju sprawdzianem, wykazałam się wiedzą i doświadczeniem z poprzednich stanowisk oraz umiejętnościami ze szkolenia, dlatego postanowiono mnie zatrudnić. Na obecnym stanowisku pracuję już ponad rok.

A.S.: Jak podoba się Pani na stanowisku pracy? Co należy do Pani obowiązków? Czy odnajduje się Pani w swoim miejscu pracy?

P J: Tak, jak najbardziej. Zajmuje się pracą biurową, zamówieniami publicznymi, projektami unijnymi. To jest również praca związana poniekąd z moim kierunkiem studiów, ponieważ ukończyłam specjalność projekty międzynarodowe.

A.S.: Co podoba się Pani w obecnym miejscu pracy?

P J: Myślę, że najbardziej podoba mi się atmosfera. Wszyscy są życzliwie nastawieni, jest to miejsce pracy przyjazne dla osób niepełnosprawnych - pracuje tutaj duża grupa osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Kilka osób również przyszło po szkoleniach z Agencji czy na staż.

A.S.: Czy Pani problemy zdrowotne wpływają na Pani jakość pracy?

P J: Nie, myślę, że nie. Korzystam z przerw, podczas których można sobie spokojnie odpocząć. Pracuję również godzinę krócej. Dlatego nie uważam, żeby moje problemy zdrowotne wpływały na jakość pracy.

A.S.: Czy wiąże Pani przyszłość z obecnie wykonywanym zawodem?

P J: Trudno powiedzieć, chciałabym się rozwijać, ale uważam, że na dzień dzisiejszy praca spełnia moje oczekiwania. Dalej zobaczymy jak to dalej będzie.

A.S.: Czy uważa Pani, że wsparcie asystenta osoby niepełnosprawnej jest potrzebne?

P J: Jest potrzebne. Postrzegam taką osobę - może za dużo powiedziane - ale jako przyjaciela. Trzeba również zaznaczyć, że niepełnosprawność niepełnosprawności nierówna - są osoby, które bardziej asystenta potrzebują, drugie zaś mniej.

A.S.: Uważa Pani, że osoby niepełnosprawne chętnie korzystałyby z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej, czy jednak nie?

P J: To wszystko zależy od osoby. Są osoby, bardziej otwarte tak jak ja. Dla mnie nie byłoby to żadną ujmą. Po prostu jak jest potrzeba to trzeba korzystać i sobie życie ułatwiać, a nie utrudniać. Jednak jest to zależne bardziej od osoby, jest to sprawa indywidualna.

A.S.: Jak Pani ocenia otrzymane wsparcie ze strony Agencji?

P J: Bardzo pozytywnie. Jeżeli chodzi o dzień dzisiejszy to dzięki wsparciu Fundacji otrzymałam wsparcie zarówno w zdobyciu obecnej pracy, jak i poprzedniej, więc tutaj oceniam bardzo korzystnie.

A.S.: Czy skorzystałaby Pani ponownie ze wsparcia i pomocy Agencji?

P J: Jak najbardziej. Nie wykluczam, że nie skorzystam w przyszłości, wiadomo - czas pokaże jak to będzie. Również polecam Agencję Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi wśród znajomych i wiem, że kilka osób już skorzystało ze wsparcia.

A.S.: Pani Joanno, dziękuję i gratuluję osiągniętych sukcesów.

P J: Dziękuję. To również dzięki Agencji, wiadomo mogę sobie po cichu gratulować. Ale to dzięki Państwu, dzięki Pani Prezes Spółdzielni Socjalnej B2B w Lublinie. To jest nasz wspólny sukces. Uważam, że warto współpracować z Fundacją. Polecam i polecać będę, są osoby, które tutaj doradzą i pomogą, więc jak najbardziej, jeżeli chodzi o osoby niepełnosprawne to będę polecać. 

Laboratorium ECDL


Polskie Towarzystwo Informatyczne

Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi

Nasza działalność została nagrodzona DYPLOMAMI

Dobre Praktyki
EFS 2008

Dobre Praktyki
PFRON 2006

Polityka prywatności | Mapa serwisu

© 2008 Fundacja Fuga Mundi, wszelkie prawa zastrzeżone

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2020r.
Stronę odwiedzono 19706263, aktualnie przegląda ją 8 osób.
FFM Projekt współfinansowany ze środków
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
PFRON