format .docx
format .pdf
W dniu 17.11.2015r. Uczestnicy projektu „Indeks kompetencji społecznych i zawodowych” mieli możliwość zwiedzania z przewodnikiem muzeum na Zamku Lubelskim. Lubelski zamek wzniesiono w XIV w. na miejscu wcześniejszego drewnianego grodu, którego częścią był potężny, zachowany do dziś donżon, jedna z głównych atrakcji naszej wycieczki. Oprócz baszty z dawnego średniowiecznego założenia obronnego do czasów obecnych ocalała kaplica zamkowa pw. Świętej Trójcy, która wzbudziła największy zachwyt wśród zwiedzających, główną atrakcją są freski bizantyjskie i zbiory malarstwa polskiego. Ciekawostką jest, że zamek przez 130 lat służył jako więzienie.
W 1957 r. po niezbędnych pracach adaptacyjnych do zamku przeniesiono zbiory Muzeum Lubelskiego. Uczestnicy mogli obejrzeć i posłuchać historii o bogatej kolekcje zabytków sztuki zdobniczej, numizmatów, militariów oraz eksponatów z zakresu archeologii i etnografii. W dużej sali galerii mogliśmy zobaczyć Unię Lubelską, monumentalny obraz uznawany za jedną z najlepszych prac Jana Matejki i posłuchać fascynującej opowieści o jego powstaniu. Obraz został bardzo wysoko oceniony nie tylko w Polsce. Wyrazem uznania dla kunsztu Matejki było nadanie mistrzowi w 1870 r. francuskiego orderu - Legii Honorowej. W galerii malarstwa polskiego podziwialiśmy również słynne dzieła innych wybitnych artystów - Michałowskiego, Gersona, Wyspiańskiego, Fałata, Podkowińskiego, Malczewskiego, Brandta, Wierusza-Kowalskiego i Boznańskiej.
Muzeum na Zamku Lubelskim to niezwykle atrakcyjny turystycznie obiekt. Tajemniczy klimat kaplicy pw. Świętej Trójcy, przepiękne dzieła sztuki, miasto z bogatą historią i różnorodną architekturą, które kuszą, by zatrzymać się tu na dłużej.
Laboratorium ECDL |
Agencja Zatrudnienia Fundacji Fuga Mundi |
|
![]() |
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych |
![]() |